Jak ogrodzić teren budowy?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Teren budowy to bardzo specyficzne miejsce, gdzie mogą przebywać jedynie osoby uprawnione.Wszystko ze względu na toczące się prace budowlane, które są wykonywane za pomocą ciężkich maszyn, a także na wysokościach.

Zagospodarowanie terenu

Przed rozpoczęciem prac, konieczne jest dokładne rozplanowanie miejsca. W skład takiego planu musi wejść tymczasowe ogrodzenie budowlane, które jest dostępne na https://easyfence.pl/uslugi/ogrodzenie-tymczasowe/. Ma ono na celu odgrodzić niebezpieczny teren oraz jasno wyznaczyć jego granice. Charakterystyczne w tym ogrodzeniu jest to, że jest ono łatwe w montażu i demontażu, dzięki temu ekipa budowlana nie musi marnować czasu na jego budowanie.

Dodatkowo, ta łatwość pozwala na szybkie utworzenie dodatkowego wjazdu na teren budowy. Jednak stawiając tylko takie oznaczenie, może się okazać, że potrzebne są inne oznaczenia, gwarantujące bezpieczeństwo pracownikom, jak i np. przechodniom.

Ogrodzenie budowlane pełni również funkcję informacyjną. To na nim wieszane są wszelkie informacje związane z budową oraz tabliczki ostrzegające osoby postronne przed niebezpieczeństwem związanym z wtargnięciem na miejsce, gdzie trwają pracą.

Trwałe i widoczne rozwiązanie w zakresie ogrodzenia

Teren budowy można skutecznie i dosyć trwale ogrodzić barierą drogową. Zaletą takiego rozwiązania jest to, że trudno ją naruszyć oraz jest odporna na większe wichury lub burze. Bariery drogowe są również widoczne z daleka.

Obowiązek ze strony firmy budowlanej

Prawo budowlane jasno określa, że każdy teren budowy powinien posiadać ogrodzenia, tabliczki informacyjne oraz wyznaczone strefy niebezpieczne. Te wszystkie wymagania są związane z zapewnieniem przez pracodawcę bezpieczeństwa nie tylko dla pracowników, ale również dla osób, które mogą przypadkowo znaleźć się w obrębie planu budowy.

Konsekwencjami nieuprawnionego wejścia na teren budowy może być trwałe kalectwo, czy nawet śmierć.  W przypadku, kiedy osoba postronna dostała się i na teren budowy, który nie posiadał ogrodzenia, to całą odpowiedzialność za powstałe urazy przypisuje się wykonawcy.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*