Profilaktyka zębów odgrywa bardzo ważną rolę w zapobieganiu chorobom przyzębia, próchnicy czy też różnym innym chorobom zębów oraz jamy ustnej. Regularna i odpowiednia higiena umożliwia wyeliminowanie nieprzyjemnego zapachu z ust, usuwa przebarwienia, a także zapewnia uczucie świeżości. Przyjrzyjmy się, jakie jeszcze działania warto podejmować, w ramach profilaktyki.
Skaling jest to zabieg stomatologiczny, który ma na celu pozbycie się kamienia nazębnego. Każdy z nas jest narażony na powstawanie kamienia – na powierzchni szkliwa zbiera się płytka nazębna, tworzona przez resztki pokarmów, substancje zawarte w ślinie oraz bakterie. Osad ten, gdy nie jest regularnie usuwany, zaczyna przybierać coraz ciemniejszą barwę, przez co uśmiech traci swoją naturalną biel. Zabieg usuwania kamienia powinniśmy wykonywać 1-2 razy w roku lub też częściej, gdy mamy do czynienia ze stanem zapalnym dziąseł.
Piaskowanie to zabieg, podczas którego usuwane są przebarwienia spowodowane najczęściej przez palenie papierosów, spożywanie kawy, herbaty, a także różnych słodkich napojów. Zabieg ten wykonywany jest za pomocą specjalnego aparatu z wykorzystaniem preparatu sodu, wody i powietrza. Ta mieszanka, wydostając się z końcówki urządzenia, pod ciśnieniem usuwa osady ze szkliwa. W efekcie zęby odzyskują swoją naturalną barwę. Piaskowanie powinno być powtarzane nawet co kilka miesięcy. Wykonać je można w wielu gabinetach dentystycznych, jak chociażby http://apdentpoznan.pl.
Po wykonaniu wyżej wymienionych zabiegów, na oczyszczonej powierzchni powinno być wykonane lakierowanie. Zmniejszyć może nadwrażliwość oczyszczonych miejsc, a także zabezpieczają te miejsca przed próchnicą. Wykonuje się je za pomocą lakierów fluorowych – przez to, że są lepkie, lepiej i dłużej przylegają do powierzchni zęba. Lakierowanie można wykonywać już u niemowląt, w celu zabezpieczenia pojawiających się pierwszych ząbków. Najlepiej jest je wykonywać 2 razy w roku, zaś u osób z próchnicą, nawet 4 razy do roku.