Jakie obowiązki ma zawodowy kierowca?

Bycie kierowcą zawodowym jest ogromną odpowiedzialnością. Dlatego też musi posiadać on odpowiednie kwalifikacje, ma określone obowiązki, a także musi przejść różne badania. Badania te przechodzi się nie tylko w czasie robienia prawa jazdy, ale później trzeba także je powtarzać, by udowodnić że cały czas ma się odpowiednie predyspozycje psychofizyczne do prowadzenia dużych i ciężkich samochodów.

Regularne badania psychotechniczne

Najważniejszym obowiązkiem kierowcy zawodowego jest regularne stawianie się na badaniach. Dzięki temu jest pewność, że osoba zasiadająca np. za sterami 40-tonowego zestawu pojazdów nie będzie stanowiła zagrożenia na drodze, na przykład z powodu braku wystarczająco szybkiego czasu reakcji na to, co dzieje się na drodze.

Badania psychotechniczne kierowców trzeba wykonywać raz na kilka lat i jest to obowiązkowe, nie można się od tych badań uchylić. Sprawdzane jest na nich przede wszystkim to, czy kierowcy nie pogorszył się czas reakcji, czy jego oczy odpowiednio reagują na zmieniające się warunki oświetlenia, czy nie wykształciła się wada wzroku i tak dalej.

Jednak nie tylko psychotechniczna część badań jest tutaj ważna. Trzeba też bowiem sprawdzić, czy kierowca ma wszystko w porządku z reakcjami psychofizycznymi oraz z układem nerwowym. W tym celu przeprowadza się badania psychologiczne kierowców, które również są obowiązkowe co kilka lat. Konieczność ich wykonania wynika bezpośrednio z ustawy Prawo o Ruchu Drogowym. Jeżeli zainteresowany ten obowiązek zaniedba, to zostaną mu zawieszone uprawnienia do prowadzenia ciężkich pojazdów.

Super Portal
Super Portal

Super Portal jest super, ponieważ pozwala skutecznie zaspokoić Twoją ciekawość i dostarczyć Ci codzienną dawkę konkretnego, wartościowego contentu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

18 + 9 =