Kreatywne gry i place zabaw, czyli jak stworzyć przyjazną atmosferę w szkole?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Jak sprawić, by chodzenie do szkoły było dla dzieci przyjemnością, a nie przykrym obowiązkiem? Zacząć należy od stworzenia w placówce odpowiedniej atmosfery.

Przyjazna atmosfera w szkole jest niezwykle istotna zarówno z punktu widzenia nauczycieli, jak i uczniów. Zwłaszcza tych najmłodszych, którzy dopiero rozpoczynają naukę w szkole, co często wiąże się z dużym stresem i obawami. Aby ułatwić im proces adaptacji, warto stworzyć ku temu odpowiednie warunki. Jednym z pomysłów może być odpowiednie zaaranżowanie przestrzeni szkoły, a zwłaszcza korytarzy, na których dzieci spędzają po kilkadziesiąt minut dziennie. Pomocne mogą okazać się różnego rodzaju szkolne naklejki, które pozwolą zamienić szkolny korytarz w miejsce atrakcyjne, sprzyjające nie tylko zdobywaniu nowej wiedzy i umiejętności, ale również zabawie i nawiązywaniu pierwszych szkolnych przyjaźni.

Jakie atrakcje zaproponować dzieciom?

Aranżując przestrzeń szkolnych korytarzy, warto zadbać o to, by oferowały one dzieciom różne formy rozrywki. Można w tym celu wykorzystać naklejki podłogowe. Do dyspozycji mamy szeroki wybór gier, zarówno ruchowych, jak np. twister, jak i logicznych, jak szachy czy warcaby. Są również gry, które łączą aktywność ruchową ze zdobywaniem wiedzy, jak chociażby gra w kwadraty, która uczy nie tylko koordynacji ruchowej, ale także pomaga oswoić się z liczbami. Oprócz podłóg, warto odpowiednio zagospodarować ściany korytarzy, do czego idealnie nadają się naklejki ścienne. Świetnym pomysłem są obrazkowe mapy świata czy Europy, które w łatwy i przyjemny sposób pozwalają przyswajać wiedzę z geografii – nie od dziś wiadomo, że nauka przez zabawę jest najlepszym sposobem zdobywania wiedzy.

Odpowiednia aranżacja wnętrza szkoły sprawi, że dzieci będą odbierać ją jako miejsce ciekawe i atrakcyjne, a przerwy między lekcjami będą im upływać w przyjaznej i radosnej atmosferze.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*