Ilość chorób skórnych, które mogą dotykać najmłodszych jest naprawdę spora. Na liście najczęstszych przypadłości należy umieścić choćby atopowe zapalenie skóry, łuszczycę, trądzik niemowlęcy i znamiona barwnikowe. Nie każdy wyprysk oznacza od razu oczywiście problem wymagający konsultacji lekarskiej. Jakie są więc wskazania do odwiedzenia dermatologa?
Jedną z popularniejszych dermatoz, czyli chorób skóry, jest AZS (atopowe zapalenie skóry), które objawia się m.in. suchością skóry, swędzeniem, wysypką i szorstkością. U najmłodszych dzieci najczęściej można też zauważyć czerwone policzki, a wysypka umiejscawia się w zgięciach kolan i łokci oraz za uszami. Do dermatologa należy udać się również zawsze wtedy, kiedy na skórze wystąpią ropiejące krostki, wysypka lub suche, łuszczące się placki. Niepokojące jest też wypadanie włosów oraz świąd. Najlepiej poszukać wtedy odpowiedniego gabinetu, który posiada wykwalifikowanych specjalistów z zakresu dermatologii dziecięcej, jak np. tu http://www.dermatoestetica.pl/oferta/dermatologia-dziecieca.
Skóra dziecka jest cienka i delikatna, a przez to bardziej skłonna do podrażnień. Może się zdarzyć, że stosowane w domu środki do higieny lub proszki do prania są zbyt silne. Należy wówczas zmienić kosmetyki i chemię oraz obserwować czy zmiany schodzą. U niemowląt częste są też odparzenia pieluszkowe lub tzw. potówki, które wynikają z przegrzewania, a także nie do końca wykształconej w skórze, zdolności do termoregulacji. Na odparzenia powinna pomóc maść cynkowa, na potówki zaś – kąpiel z nadmanganianem potasu. Jeśli jednak poprawa nie wystąpi po kilku dniach – także należy umówić się na konsultację do dermatologa.