Zabezpieczenia dla elektryki

Każda instalacja elektryczna oraz urządzenia zasilane prądem powinny być w odpowiedni sposób zabezpieczone. I to zarówno przed skutkami niewłaściwego użytkowania, jak i nieprawidłowego działania (np. przed wystąpieniem zwarć). W tym celu stosowane są specjalne środki zapobiegawcze, takie jak choćby klemy zaciskowe w akumulatorach czy wyłączniki nadmiarowoprądowe w instalacjach domowych. Poszczególne rozwiązania zostaną wymienione i opisane poniżej

Zapewnienie wysokiego poziomu bezpieczeństwa to obowiązek

W instalacjach elektrycznych i nie tylko stosuje się przede wszystkich zabezpieczenia w postaci wyłączników nadmiarowoprądowych oraz różnicowoprądowych. Te pierwsze skutecznie zastępują używane do niedawna bezpieczniki i chronią obwody przed przeciążeniem, całkowicie odcinając je od zasilania w momencie zwarcia. Z kolei te drugie mają za zadanie reagować na upływ prądu w obwodzie (spowodowany zazwyczaj porażeniem, ewentualnie przebiciem), wyłączając w razie potrzeby jego zasilanie.

Inne powszechnie wykorzystywane zabezpieczenia to tzw. ograniczniki przepięć, chroniące typowe urządzenia domowe przed uszkodzeniem wskutek przepływu prądu o zbyt dużym natężeniu, którego źródłem jest uderzenie pioruna czy przepięcie wewnątrz całej sieci. Z kolei jeśli chodzi o ochronę przed uszkodzeniami mechanicznymi, to przewody zabezpiecza się m.in. zaślepkami wielokrotnego użytku, opaskami, osłonami, mostkami, mufkami oraz złączkami. Elementy te dodatkowo pozwalają utrzymać porządek w okablowaniu. Inne stosowane rozwiązania to:

– chłodzenie powietrzne albo cieczowe (ochrona przyrządów półprzewodnikowych przez przegrzaniem)

– czujniki termobimetalowe

– przekształtniki energoelektroniczne (w układach napędowych, czyli silnikach)

Super Portal
Super Portal

Super Portal jest super, ponieważ pozwala skutecznie zaspokoić Twoją ciekawość i dostarczyć Ci codzienną dawkę konkretnego, wartościowego contentu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

cztery + 5 =