Ochrona środowiska ma wpływ na wymogi dotyczące kanalizacji w obiektach przemysłowych i budynkach mieszkalnych. Jeżeli występuje sieć służąca odprowadzeniu nieczystości, to wystarczy podłączyć instalacje wewnętrzna budynku przez odpowiednie kinety i studzienki rewizyjne. Wiele samorządów jednak nie ma takich możliwości i nieczystości są gromadzone w zbiornikach szczelnych umieszczonych na terenie posesji.
Przy planowaniu takiej inwestycji można zasięgnąć informacji o szambie betonowym. Zbiorniki są doskonałą alternatywą dla tych wykonywanych z tworzyw sztucznych. Beton jest materiałem trwałym i odpornym na przemarzanie. W zależności od potrzeb pojemność szamba jest dostosowana do ilości osób użytkujących budynek. W ten sposób można zmniejszyć koszty obsługi przez firmy asenizacyjne.
Podłączenie zbiornika betonowego do instalacji ściekowej wykonywane jest za pomocą standardowych rur kanalizacyjnych. Dzięki temu szczelność zachowana jest na całym odcinku pomiędzy budynkiem a zbiornikiem betonowym. W ekologicznym szambie betonowym wielokomorowym dzięki przegrodom można zastosować bakterie rozkładające materię organiczną. Tak wykonana instalacja będzie służyła do odbioru nieczystości zgodnie z wymaganiami prawa lokalnego o ochronie środowiska. Dodatkowo może ona służyć do wypuszczania zutylizowanych przez mikroorganizmy ścieków bezpośrednio do gruntu przez pole filtracyjne. Często takie rozwiązania stosowane są na wsi i osiedlach podmiejskich.