Jak w prawidłowym stanie utrzymać przydomowe oczko wodne?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Oczko wodne to wspaniałe urozmaicenie każdego ogrodu. Niestety zbiornik wodny często jest zagrożony występowaniem glonów lub sinic. Istnieją jednak proste sposoby na ich eliminację, dzięki którym można w pełni nacieszyć się czystą wodą i rybami. Które z nich są najpopularniejsze? 

Przeciwdziałanie powstawaniu glonów 

Glony najczęściej tworzą się w wodach płytkich, dlatego można postawić na głębszy zbiornik. Dużą różnicę może zrobić nawet 0,5 metra głębokości. Należy uważać na wszelkiego rodzaju środki do nawożenia, które mogą dostać się do oczka np. przy pielęgnacji trawy. Przeciwdziałać tworzeniu się glonów czy sinic można za pomocą innych roślin podwodnych, które hamują ich rozwój np. moczarka kanadyjska. Glony uwielbiają dostęp do światła, dlatego dobrze zakryć oczko pergolą lub drzewem blokującym promienie słoneczne. 

Środki chemiczne oraz biologiczne 

W przypadku gdy glony już zdążyły rozkwitnąć można sobie poradzić na trzy sposoby. Pierwszym są bakterie do oczka wodnego, czyli metoda biologiczna. Mikroorganizmy bardzo skutecznie eliminują rozwinięte już glony. Można też kupić specjalne środki chemiczne, które radzą sobie równie szybko. Tańszą metodą jest wybieranie glonów mechanicznie, gdzie wyławia się je podręcznymi narzędziami. Najlepsza będzie tutaj siatka o bardzo małych oczkach.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*