Jakie znaki drogowe należy znać podczas wjazdu na autostradę?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Autostrada to droga publiczna, po której mogą poruszać się wyłącznie pojazdy samochodowe. Znajdują się na niej przynajmniej dwa pasy jednokierunkowe, które oznaczone są za pomocą odpowiednich znaków drogowych. Nie dopuszcza się tam ruchu poprzecznego, a minimalna prędkość jazdy wynosi co najmniej 40 km/h, w tym także w przypadku ciągnięcia przyczep. Nie ma tam klasycznych skrzyżowań, które można zobaczyć w ruchu miejskim. Występują natomiast węzły drogowe, jedno- lub wielopoziomowe, które pozwalają w bezpieczny sposób opuścić autostradę lub zmienić kierunek jazdy.

Węzły jednak nie przecinają przeciwległych pasów ruchu. W większości przypadków zarówno do węzła, jak i z węzła prowadzą specjalnie wydzielone pasy. Do najpopularniejszych rozwiązań tego typu należy skrzyżowanie wielopoziomowe, czyli tzw. „koniczynka” – dwupoziomowa, zawierająca cztery łuki prawoskrętu i lewoskrętu. Aby zapewnić bezpieczne poruszanie się po drodze, jaką jest autostrada znak drogowy jest warunkiem niezbędnym.

Podstawowa wiedza drogowa

Wjeżdżając na autostradę pojawia się znak D-9, który oznacza jej początek lub kontynuację. Analogicznie pojawia się oznaczenie D-10 świadczące o jej zakończeniu. Na trasie może się także pojawić znak poboru opłat (D-49), który informuje o miejscu pobierania pieniędzy za przejazd. Z kolei tabliczka T-28 z napisem „płatna”, znajdująca się pod znakiem D-9 wskazuje, że za przejazd autostradą należy uiścić opłatę. Znajdować mogą się także tablice wskaźnikowe z informację o odległości pasów do wyłączania (300 m, 200 m i 100 m).

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*