Znaki drogowe mają za zadanie informować użytkowników dróg o prawach, przepisach i ograniczeniach ruchu drogowego. Znaki drogowe są umieszczone wzdłuż dróg, aby pomóc kierowcom bezpiecznie poruszać się po skrzyżowaniu poprzez dostarczanie informacji, które są łatwe do odczytania. Istnieje kilka rodzajów skrzyżowań, na których można umieścić znaki drogowe.
Znaki stopu są stosowane na skrzyżowaniach, na których nie ma sygnalizacji świetlnej lub znaku stopu. Zbliżając się do skrzyżowania ze znakiem stopu, kierowca musi całkowicie się zatrzymać przed wjazdem na skrzyżowanie. Kiedy kierowca zatrzyma się na linii stopu, musi upewnić się, że można bezpiecznie przejechać przez skrzyżowanie, zanim ruszy dalej.
Znaki zakazu zatrzymywania się są używane, gdy wjeżdżamy na skrzyżowanie bez zatrzymania się na znaku stop lub sygnalizacji świetlnej. Kierowca zbliżający się do znaku stopu musi zwolnić lub zatrzymać się przed wjazdem na jezdnię do momentu, gdy będzie mógł bezpiecznie kontynuować jazdę przez skrzyżowanie bez utrudniania przejazdu innym pojazdom oraz pieszym przechodzącym przez nie z obu stron ulicy.
Sygnalizacja świetlna jest stosowana na skrzyżowaniach, na których po obu stronach ulicy znajduje się wiele pasów ruchu, a także na przejściach dla pieszych dla osób przechodzących przez jezdnię, które nie mają dostępu do przejść po obu stronach skrzyżowania. Sygnalizatory są uruchamiane przez pieszych za pomocą przycisków lub przez kierowców naciskających przycisk uruchamiający urządzenie ze swojego samochodu. Sygnały drogowe działają w cyklach i pozwalają pojazdom i pieszym przekraczać skrzyżowania pojedynczo w naprzemiennych kierunkach.
W razie wątpliwości jak się stosować do zasad ruchu drogowego, w zależności od skrzyżowań na drodze, warto przejrzeć różne typy znaków, takie jak chociażby ten pod adresem https://www.matech.com.pl/pl/znak-a-5-skrzyzowanie-drog-i-generacja.