Tuleje łożyskowe stosowane we współczesnych maszynach są wykonywane z zupełnie innych materiałów, niż kiedyś. Dawniej powszechnie stosowanym materiałem był brąz, z uwagi na jego dobre właściwości ślizgowe, jednak obecnie tak samo dobry efekt uzyskuje się, stosując tworzywa sztuczne. Przykładem takiego tworzywa jest teflon, który dodatkowo jest na tyle wytrzymały, że w pewnych okolicznościach tuleja z niego wykonana może wręcz zastąpić łożysko.
Pojawiają się wszędzie tam, gdzie potrzebna jest minimalizacja tarcia ruchomego elementu względem nieruchomej obudowy. Mogą one być częścią łożyska, tworząc jego bieżnię, ale w pewnych zastosowaniach mogą również występować samodzielnie. Tak bywa zwłaszcza w maszynach precyzyjnych typu CNC, a także innym sprzęcie podobnego rodzaju, używanym w przemyśle maszynowym. Mogą to być wykrawarki do materiałów metalowych, szlifierki stołowe, wiertarki stacjonarne i tym podobne.
Tuleje stosowane samodzielnie nie wymagają praktycznie żadnej konserwacji. Zarówno brąz jak i teflon są materiałami na tyle śliskimi, że nie ma konieczności używania dodatkowo smaru. Wobec tego nie trzeba go też uzupełniać ani wymieniać. Jeżeli dojdzie do awarii, np. pęknięcia, wymienia się z zasady kompletne tuleje ślizgowe Sklep, w którym można je znaleźć to praktycznie każda placówka sprzedająca elementy do stosowania w przemyśle maszynowym. Sama procedura wymiany polega na wyprasowaniu starej, uszkodzonej tulei i wprasowaniu na jej miejsce nowej.